Czym ocieplić dach w 2021 roku? Piana i wełna mineralna.

Czym ocieplić dach w 2021 roku? Piana i wełna mineralna – porównujemy oba materiały oraz przedstawiamy najważniejsze wytyczne, dotyczące termoizolacji. Od stycznia 2021 weszły w życie nowe standardy dotyczące termoizolacji domów, zarówno nowych, jak również remontowanych. Wprowadzają nową, niższą wartość współczynnika przenikania ciepła, między innymi dla dachów płaskich oraz stromych. I choć nowe wytyczne na szczęście nie wpływają znacząco na działania projektowe i ociepleniowe, to warto wiedzieć, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Głównie ze względu na to, że dach stanowi największą przegrodę zewnętrzną budynku.

Zgodnie z prawami fizyki, ciepło ucieka do góry – jak łatwo się domyślić, poprzez nieocieplony i nieszczelny dach, może zatem uciec ogromna ilość ciepła z domu. Odczujemy nie tylko dyskomfort w postaci zimna, ale przede wszystkim w postaci wysokich rachunków za ogrzewanie. Dlatego też współczynniki przejmowania zimna na powierzchniach poziomych są wyższe, niż w przypadku powierzchni pionowych, na przykład ścian, a od 2021 roku współczynnik U dla dachu ma wynosić nie więcej niż 0,15W(m/k). Od razu nasuwa się zatem pytanie, czym ocieplić dach w 2021 roku? Pianą, czy wełną? I co należy zrobić, by spełnić najnowsze standardy?

czym docieplić poddasze

WT 2021 – standard ocieplenia dachu

Świadomi inwestorzy spełniają tak naprawdę standardy wkraczające w 2021 roku już od dawna. Ekologia, oszczędności i porządna izolacja to żadna nowość. Coraz więcej osób woli zainwestować więcej na etapie budowy, zamiast płacić wysokie rachunki za ogrzewanie w przyszłości. Bez wątpienia duże znaczenie mają liczne dotacje, dotyczące termoizolacji budynków. Stale rozwijający się rynek izolacji również ułatwia to zadanie. Obecnie do izolacji dachu, mamy do wyboru dwa najpopularniejsze materiały, czyli piankę PUR i wełnę. W przypadku dachów skośnych standardem jest ułożenie dwóch warstw wełny mineralnej: między krokwiami oraz pod nimi. Łącznie jest to około 25 – 30 cm izolacji. Żeby spełnić WT2021, należy zastosować minimalną warstwę izolacji, wynoszącą 25 cm, o współczynniku lambda 0,031 W(m/k). Możemy osiągnąć taki współczynnik, używając również poliuretanu. W zależności od użytego materiału izolacyjnego oraz grubości warstwy możemy uzyskać współczynnik U na poziomie 0,10, co odpowiada wymogom domów pasywnych.

WT 2021 – miejsce termoizolacji

Zastanawiając się nad tym, czym ocieplić dach w 2021, pianką, czy wełną, warto zagłębić nieco temat najnowszych wymogów. Może okazać się bowiem, że jeden z tych materiałów będzie zdecydowanie łatwiejszy w montażu i lepiej spełni standardy. Dachy skośne to tradycyjnie układanie izolacji między krokwiami oraz pod nimi. Posiadając wysokie poddasze, można odciąć przestrzeń nieużytkową nad jętkami i wykonać pod nimi sufit. Takie rozwiązanie umożliwia wykonanie termoizolacji tradycyjnie lub układając warstwę izolacji między jętkami, które stanowią konstrukcję stropu. Jeżeli będzie odpowiednio szczelna, można pominąć izolację szczytu dachu. W sytuacji, gdy konstrukcją dachu są wiązary kratowe, ocieplenie możemy wykonać w górnym oraz dolnym pasie wiązarów.

czy warto ocieplić dom pianą pur

Ocieplenie dachu w 2021 roku – ciągłość izolacji

Ciągłość izolacji, to kolejna kwestia, która w dużym stopniu powinna ułatwić wybór, czym ocieplić dach w 2021 roku? Piana i wełna całkowicie inaczej zachowują się w tym konkretnym przypadku. Żeby izolacja dachu była szczelna, musi skutecznie i dokładnie wypełniać przestrzeń. Warstwa termoizolacji pod połacią powinna łączyć się w sposób płynny z izolacją elewacji. Na szczególną uwagę zasługują elementy, takie jak murłaty, okna dachowe, czy krowie. To właśnie w tych miejscach najczęściej powstają mostki termiczne. Problem mostów pod krokwiami jest dość powszechny. Można zdecydować się na kolejną warstwę izolacji wełną pod nimi lub postawić na pianę PUR, która eliminuje ryzyko ich powstawania, bez dokładania kolejnych warstw.

Ocieplenie dachu, a szczelność izolacji

Szczelność izolacji ma nie mniejsze znaczenie, niż pozostałe wytyczne. Jeżeli decydujemy się na wełnę, należy zastosować dodatkowo folię paroizolacyjną, ponieważ wełna łatwo ulega zawilgoceniu, tracąc swoje właściwości. W następstwie ulega zagrzybieniu. Stosując pianę PUR ten problem znika całkowicie.

Czym ocieplić dach w 2021 roku? Piana i wełna – właściwości, wady i zalety

Ocieplając dach zarówno skośny, jak i płaski możemy zdecydować się na wełnę mineralną lub pianę poliuretanową, zwaną pianką PUR. Wełna to weteran, jeżeli chodzi o izolacje termiczne, natomiast piana w naszym kraju dopiero raczkuje. Jest niezwykle popularnym materiałem, stosowanym powszechnie u naszych zachodnich sąsiadów. O ile jeszcze niedawno inwestorzy zadawali sobie jedynie pytanie, jak ocieplić dach, teraz dochodzi jeszcze pytanie czym. Na rynku termoizolacji trwa prawdziwa wojna, przez co powstaje wiele nieprawdziwych informacji, dotyczących obu materiałów.

izolacje natryskowe lublin

Wyjaśnijmy – o jakiej wełnie mowa i o jaką piankę chodzi

Omawiając temat termoizolacji nie możemy wrzucić do jednego wora wszystkich wyrobów z wełny oraz każdej pianki poliuretanowej. Do izolacji dachów i poddaszy stosuje się wyroby z wełny i płyt z wełny szklanej, a rzadziej skalnej, którą izoluje się głównie dachy skośne. Różnice między poszczególnymi rodzajami wełny są dość duże, dotyczą gęstości, struktury oraz parametrów fizykochemicznych. Jeżeli chodzi o pianki, to w większości wszelkich zestawień i tabelek, dostępnych w internecie znaleźć możemy wiadomości, dotyczące pianki zamknięto-komórkowej. Tymczasem na poddaszach stosuje się wyłącznie piankę PUR otwarto-komórkową.

Skład pianki oraz wełny – wpływ na nasze zdrowie

Najczęstsze mity, jakie słyszymy na temat jednego i drugiego materiału, to: Pianka wydziela trujące opary, a wełna pyli rakotwórczymi włóknami. Ministerstwo Zdrowia już niejednokrotnie ustosunkowywało się do tych zarzutów, jednak nie znalazło ich uzasadnienia. Jeżeli jeden i drugi materiał dopuszczony jest do powszechnego użytku, to można domyślać się, że jest całkowicie bezpieczny. Fakt faktem, pianka ma trujący odkurz, ale tylko w momencie natrysku, a wełna pyli rakotwórczymi pyłami, ale również w momencie wykonywania izolacji. Widać zatem jak ważna jest profesjonalna ekipa i fachowcy, którzy w bezpieczny i prawidłowy sposób wykonają izolację.

Zarówno wełna, jak i pianka są całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia i obojętne dla środowiska. Zastanawiając się jednak, czym ocieplić dach w 2021 roku, należy wziąć pod uwagę, co z danym materiałem będzie działo się po kilku lub kilkunastu latach. I tu zdecydowanie wygrywa pianka PUR. Dlaczego? Ponieważ poliuretan nie zmienia swojej struktury po latach. PUR Jest całkowicie odporny na działanie czynników chemicznych, pleśni grzybów, a nawet szkodników. Duże znaczenie ma tutaj fakt, że piana PUR ma nasiąkliwość na poziomie jedynie 2%. Bez znaczenia więc, na jaki rodzaj powierzchni zostanie wykonany natrysk, piana otula ją, tworząc szczelną izolację, odporną na wilgoć. A jeżeli odporną na wilgoć, to odporną również na zagrzybienia. Czego o wełnie powiedzieć nie można.

Parametry termoizolacyjne materiałów

Oba materiały, zarówno wełna mineralna, jak i pianka PUR otwartokomórkowa mają bardzo zbliżone parametry izolacyjne. Wełna mineralna ma jedynie szerszy zakres wartości λ,  co oznacza, że możemy kupić materiał dużo cieplejszy, ale również dużo chłodniejszy od poliuretanu. Pianka PUR ma watość λ dość płynną, uzależnioną od sposobu aplikacji i aury. 

Paroprzepuszczalność 

Zarówno jeden, jak i drugi materiał jest otwarty dyfuzyjnie, czyli przepuszcza parę wodną. Stopień paroprzepuszczalności określany jest przez współczynnik otworu dyfuzyjnego pary wodnej. Im jest on niższy, tym stopień paroprzepuszczalności jest wyższy. Wełna mineralna ma ten współczynnik na poziomie 1,27, natomiast pianka na poziomie 1,7. Warto zauważyć również, że pianka PUR jest znacznie odporniejsza na przewiewanie niż wełna.

ocieplanie pianą czy wełną - Czym ocieplić dach w 2021 roku? Piana i wełna mineralna

Trwałość izolacji

Trwałość izolacji wykonanych za pomocą wełny mineralnej, może po latach ulegać pogorszeniu. Nieprawidłowo wykonana izolacja opada na dół, co powoduje powstanie na górze dachu gołych, odsłoniętych przestrzeni. To oczywiście negatywnie wpływa na bilans energetyczny budynku. Wełna może również nasiąkać wilgocią, co w następstwie powoduje powstanie pleśni i grzybów. 

Piana PUR nie zmienia w żaden sposób swojej struktury. Oblepia powierzchnię, trzymając się jej kurczowo przez dziesiątki lat. Mówi się, że izolacje wełną należy po około 12 – 15 latach wymienić. W przypadku pianki nie ma takiej potrzeby. Piana jest odporna na wszelkie czynniki zewnętrzne. I te chemiczne i wilgoć oraz szkodniki, które nie lubią poliuretanu. 

Czym ocieplić dach w 2021 roku? Piana i wełna mineralna – zdecydowanie wybieramy piankę PUR, dlaczego?

wymiana wełny na pianę pur - Czym ocieplić dach w 2021 roku? Piana i wełna mineralna

zobacz również: