Zalety piany poliuretanowej przy izolacji fundamentów
Zalety piany poliuretanowej przy izolacji fundamentów docenia coraz więcej inwestorów. Piana PUR zykuje na popularności z roku na rok, przekonując do siebie zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorców, którzy coraz częściej inwestują w maszyny do natrysku, decydując się na rozpoczęcie przygody z poliuretanem. Można nawet zaryzykować stwierdzeniem, że piana PUR to przyszłość rynku termoizolacji i hydroizolacji. Zatem, jakie zalety piany poliuretanowej przy izolacji fundamentów możemy wymienić oraz dlaczego właśnie podczas izolacji fundamentów piana ma tak duże znaczenie?
Ocieplanie fundamentów pianką
Fundamenty są bardzo ważnym, jak nie najważniejszym elementem całego budynku. Stanowią jego podstawę i są najbardziej narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych w tym wilgoci, wód gruntowych, a także wpływ zamarzającego i odmarzającego podłoża. Błędy podczas wykonywania fundamentów są niewybaczalne – bardzo kosztowne i trudne do usunięcia. Z tego właśnie względu tak ważne jest ich odpowiednie przygotowanie, które zagwarantuje stabilne posadowienie budynku. Nie mniej ważna jest ich odpowiednia izolacja.
Choć najwięcej ciepła ucieka górą budynku, to termo i hydroizolacja fundamentów również jest niezwykle ważna. Na uwagę zasługuje fakt, że ocieplenie fundamentów pianką PUR eliminuje straty ciepła na poziomie 10%. Te 10% może wydawać się dość niską wartością, ale piana PUR na fundamentach spełnia jeszcze jedną, bardzo ważną funkcję. Gwarantuje znakomitą hydroizolację. Chroni fundamenty przed działaniem wody i wilgoci, co przekłada się na wyeliminowanie ryzyka powstania pleśni i grzybów. To z kolei wpływa na trwałość i stabilność całej konstrukcji. Już na pierwszy rzut oka widać zatem, że zalety piany poliuretanowej przy izolacji fundamentów są niepodważalne.
Jaką pianką ocieplamy fundamenty i jak to wygląda?
Izolacja fundamentów i piwnicy musi być nie tylko ciepła, ale również trwała i szczelna. Właśnie dlatego, ocieplając fundamenty używamy pianki PUR zamkniętokomórkowej. Piana zamkniętokomórkowa w żadnym stopniu nie przepuszcza pary wodnej, jest odporna na wilgoć i wodę oraz ma odporność na ściskanie rzędu 250 kPa. Dzięki właściwościom piany tego rodzaju do zaizolowania fundamentów, piwnic i ścian wystarczy jedynie warstwa 5 – 7 cm izolacji.
Najczęściej fundamenty przed aplikacją zabezpiecza się płynną hydroizolacją w postaci lepiku, masy lub szlamu. Niekiedy przy niskim stanie wód gruntowych wystarcza sama izolacja pianką. Choć nie jest to konieczne, to przed zasypaniem z zewnątrz, gotowe ocieplenie fundamentów można zabezpieczyć folią kubełkową. Piankę poliuretanową natryskuje się na fundamenty w 3 – 4 warstwach, a każda rośnie po około 2 cm. Pianka utwardza się już w kilka sekund, po upływie 15 minut można nakładać kolejną warstwę. Nie są potrzebne przerwy technologiczne. Widzimy tu wyraźnie kolejne zalety piany poliuretanowej przy izolacji fundamentów, czyli szybkość i łatwość wykonywania prac.
Najważniejsze zalety piany poliuretanowej przy izolacji fundamentów
Izolacja pozioma fundamentów z zastosowaniem pianki PUR przynosi znacznie więcej korzyści niż w przypadku korzystania z tradycyjnych metod i materiałów. Możemy wyróżnić między innymi takie udogodnienia jak:
- Możliwość wykonania izolacji na nierównych fundamentac
- Uniwersalność pianki PUR – możemy wykonać ocieplenie fundamentów pianką zarówno w nowym, jak i starym budynku
- Izolacja pianką minimalizuje problem przemarzania
- Prace montażowe można wykonywać również w sezonie jesienno – zimowym, gdy temperatura nie spada poniżej 7 stopni
- Ocieplenie fundamentów pianką stanowi skuteczne zabezpieczenie przed skraplaniem się wody na wewnętrznych ścianach budynku
- Absorbcja wody na poziomie 2%
- Brak występowania mostków termicznych
- Piana zamkniętokomórkowa wykazuje znakomite właściwości antykorozyjne
- Pianka jest odporna na zniszczenia mechaniczne oraz nacisk
- Izolacja trwa zaledwie kilka godzin
zobacz również: