Ocieplenie stropu betonowego pianką PUR
Odpowiednie ocieplenie stropu betonowego stanowi bardzo ważną kwestię podczas budowy. Odpowiednie to słowo klucz ponieważ nie każdy materiał izolacyjny będzie stanowił dobre zabezpieczenie przed chociażby wilgocią. Ponadto zimny strych może spowodować znaczne straty ciepła w całym domu, a co za tym idzie wyższe rachunki za ogrzewanie i mniejszy komfort życia.
Strop betonowy – jak go ocieplić i jaki materiał będzie najlepszy?
Stropy betonowe stosuje się przeważnie jeżeli poddasze ma pełnić funkcję mieszkalną bądź służyć jako strych. W obu przypadkach warto tę część domu docieplić. Strop to przecież bardzo ważna część naszego domu – stanowi zamknięcie jednej kondygnacji, dla drugiej jest natomiast podłogą.
Jak ocieplić strop betonowy?
Jak ocieplić strop betonowy pianką PUR? Strop betonowy jest konstrukcją gęstożebrową i monolityczną, ocieplamy go po zamknięciu i zabudowaniu całego dachu. Jest to stosunkowo łatwe zadanie, o ile dostęp do pomieszczenia jak i poruszanie się po nim nie sprawia większego problemu. Strop betonowy dociepla się od góry pianką zamkniętokomórkową o zdecydowanie wyższej gęstości. Odpowiednia gęstość pianki ma duże znaczenie ponieważ będzie dodatkowo obciążona warstwą betonu posadzkowego oraz pozostałymi elementami wyposażenia pomieszczenia, czy w przyszłości ciągłą eksploatacją.
Jak ocieplić strop betonowy od spodu?
Można również ocieplić przestrzeń od strony nieogrzewanych pomieszczeń – od spodu, na przykład w piwnicy. Jak ocieplić strop betonowy od spodu, jakiej pianki użyć? W takim przypadku również stosuje się pianki zamkniętokomórkowe, ale o wiele niższej gęstości z oczywistych względów – izolacja od strony sufitu nie jest niczym obciążona.
Ocieplenie stopu betonowego – dlaczego pianka PUR?
Ocieplenie stropu betonowego odbywa się poprzez natrysk materiału między drewniane elementy dachu zwane legarami. Następnie przytwierdza się do nich deski bądź płyty drewniane tworzące podłogę. Pianka PUR szczelnie pokrywa całą powierzchnię i pozwala uzyskać najlepszy współczynnik izolacji cieplnej w porównaniu z innymi materiałami do termoizolacji. Co najważniejsze, pianka nie chłonie wilgoci z materiałów i nie traci swoich właściwości na przestrzeni lat. Można wręcz powiedzieć, że 25 lat dla pianki to zaledwie skrawek życia.
Jeżeli jeszcze nie wiecie dlaczego pianka PUR będzie najlepsza na strop betonowy, teraz kilka słów o wełnie. Wełna położona na świeży betonowy strop pochłonie wilgoć, co przełoży się bezpośrednio na utratę jej właściwości. Dodatkowo, wełnę ciężko jest idealnie ułożyć na izolowaną powierzchnię, w przeciwieństwie do pianki, która całkowicie eliminuje powstanie mostków cieplnych.
Tematy
- ocieplanie stropu betonowego
- termoizolacja
- pianka pur
- agregat do piany poliuretanowej
- ocieplanie budynków