Ocieplenie stropu drewnianego
Strop stanowi bardzo ważną część każdego domu. Jest zakończeniem jednej kondygnacji, a podłogą dla drugiej. Ocieplenie stropu drewnianego, czy też betonowego jest podstawową kwestią jeżeli nie chcemy przez lata wydawać znacznej kwoty na ogrzewanie. W przypadku poddasza, na którym znajduje się strych mamy do czynienia z dużą różnicą temperatur. Aby strych się wychładzał i nie pojawiała się wilgoć, warto pomyśleć o odpowiedniej izolacji.
Stropy drewniane – gdzie je spotykamy?
Stropy drewniane nazywane są stropami szkieletowymi lub belkowymi. Możemy je spotkać w drewnianych budynkach, starych kamienicach bądź w domach budowanych metodą szkieletową, tak zwanych kanadyjkach. Stropy drewniane spotykamy również w tradycyjnych domach z drewnianym dachem, gdzie część mieszkalna jest oddzielona od tej nieużytkowej jętkami, czyli rządem belek.
fot. Docieplenie poddasza. W 4Termo wykonamy również ocieplenie stropu drewnianego.
Jak docieplamy strop drewniany?
Jak docieplamy strop drewniany? Gdy mamy do czynienia ze stropem drewnianym prace polegają na wypełnieniu pustych przestrzeni między elementami konstrukcyjnymi pianką PUR, a następnie ich zabudowaniu. Podczas ocieplania poddasza nieużytkowego warto zastosować dodatkowo folię paroprzepuszczalną – zwiększy to znacznie efektywność izolacji. W przeciwieństwie do stropu betonowego, w tym przypadku używamy pianki otwartokomórkowej. Jest lekka, ma świetne parametry termiczne oraz znakomicie wygłusza dźwięki.
Ocieplanie stropu drewnianego w starym domu
Ocieplenie stropu drewnianego w starym domu oczywiście jest możliwe, a może jest wręcz konieczne. Stare konstrukcje nie spełniają dzisiejszych norm energooszczędności. Powoduje to oczywiście znacznie wyższe koszty związanie z ogrzewaniem. Poza tym konstrukcja starego drewnianego domu może być już mocno nadwyrężona. Na pomoc przychodzi pianka PUR. Jest to materiał, który świetnie współgra z drewnem. Wzmacnia konstrukcję stropu i całego dachu, eliminuje wilgoć oraz stanowi skuteczną barierę dla szkodników i pleśni.
Przed przystąpieniem do ocieplania stropu drewnianego w starym domu należy bezwzględnie zapoznać się ze stanem technicznym poszczególnych elementów konstrukcji. Nie mogą być sparciałe i spróchniałe oraz zbyt mocno zawilgocone. Zawsze przed przystąpieniem do prac należy zadbać o odpowiedni poziom wilgoci w docieplanym pomieszczeniu. Izolacja starego domu z drewna pianą PUR może nie tylko znacznie podnieść komfort życia w takim budynku, ale również znacznie przedłużyć jego żywotność.
Izolacja pianką PUR stropu drewnianego – dlaczego warto?
Zastosowanie pianki PUR podczas ocieplania stropu drewnianego to najlepsze możliwe rozwiązanie. Pianka PUR otwartokomórkowa pozwala, by drewno oddychało, zabezpiecza przed pojawieniem się szkodników oraz pleśni i doskonale trzyma ciepło. Poza tym drewno nie pęka, nie niszczeje i nie ulega zawilgoceniu. Docieplenie stropu drewnianego pianką sprawia, że znacznie spada poziom hałasu w domu. Pianka poliuretanowa doskonale wciska się w najmniejsze szczeliny i tworzy niebywale szczelną i trwałą izolację. Wzmacnia dodatkowo drewnianą konstrukcję i daje natychmiastowe efekty.
Tematy:
- ocieplenie stropu drewnianego
- izolacja stropu
- pianka pur