Palność oraz bezpieczeństwo pianki PUR — czyli cała prawda o piance poliuretanowej
Palność oraz bezpieczeństwo pianki PUR to temat najczęściej poruszany przez zagorzałych przeciwników tego nowoczesnego rozwiązania. Próbując wskazać na wady pianki poliuretanowej, mówi się właśnie o tym, że pianka jest łatwopalna i niebezpieczna dla zdrowia. Oczywiście są to informacje wyssane z palca, a poliuretan, z którym stykamy się nieświadomie każdego dnia, to materiał polecany dla alergików i osób zmagających się z problemami zdrowotnymi, właśnie z uwagi na swoje znakomite właściwości i całkowite bezpieczeństwo.
Bezpieczeństwo pianki poliuretanowej
Izolacje pianką PUR zyskują na popularności. Eksperci jasno wskazują na bezpieczeństwo i wysoką skuteczność tego materiału. Oczywiście sam natrysk pianki mogą wykonywać tylko wyspecjalizowane ekipy, które przestrzegają zasad BHP, mają specjalne kombinezony ochronne i potrafią obchodzić się z maszynami do natrysku. Pianka po natrysku jest absolutnie bezpieczna, a klasa palności pianki PUR to E lub F. Pianka jest również samogasnąca. Co to oznacza? Że piana po odcięciu źródła ciepła sama gaśnie.
Piana PUR — palność, jak to jest naprawdę?
Klasa palności jest już znana i to właśnie ta kwestia daje argument, tym, którzy nie do końca na piance się znają, do jej negowania. Ale przy okazji palności tego materiału, warto wspomnieć również o tym, że jest on nietoksyczny. Piana PUR nie stanowi zagrożenia toksykologicznego, w dodatku jest całkowicie bezzapachowa. Poliuretan łączy się doskonale z materiałami o różnych właściwościach fizycznych i chemicznych, a jej uniwersalności ciężko nie docenić. Jak również tego, że piana pur chroni powierzchnie przed powstawaniem pleśni i grzybów, co jest niezwykle ważne, jeżeli mamy w domu dzieci lub alergików.