Na jakie powierzchnie można aplikować pianę PUR?
Na jakie powierzchnie można aplikować pianę PUR? To jedno z podstawowych pytań, dotyczących poliuretanu. Zwykło się słyszeć, że jest to materiał wprost idealny do każdej powierzchni, ale czy na pewno? Choć piana PUR znana jest już od poprzedniego stulecia, to w Polsce wciąż nie do końca wiadomo, jakie są jej właściwości i na jakie powierzchnie można aplikować ten materiał.
Pianka PUR — czy można aplikować ją na dowolną powierzchnię?
Jeszcze jakiś czas temu, specyfika konstrukcji budynku wymagała użycia ściśle określonego rodzaju materiału izolacyjnego. Oczywiście wiązało się to z wydłużonym czasem prac i wzrostem ceny usługi. Obecnie inwestorzy sami wybierają sposób ocieplenia, a najpopularniejszym jest piana poliuretanowa. Dzięki znakomitym właściwościom tego materiału można śmiało stwierdzić, że ma najlepszą przyczepność spośród termoizolatorów. Aplikacja pianki PUR może przebiegać na wielu popularnych powierzchniach, bez stosowania dodatkowych warstw zabezpieczających. Dobierając odpowiedni rodzaj piany: zamkniętokomórkową lub otwartokomórkową, można izolować fundamenty, dachy, stopy drewniane lub betonowe oraz ściany, czy stalowe budynki przemysłowe, a także budynki inwentarskie. Poliuretan po natrysku tworzy szczelną i trwałą izolację, wnikając w najmniejsze szczeliny. Zatem, odpowiadając na pytanie, na jakie powierzchnie można aplikować pianę PUR — na wszystkie powierzchnie, wymagające izolacji podczas budowy domu jednorodzinnego bądź budynków przemysłowych.
Na jakie powierzchnie nie można natryskiwać poliuretanu?
Pianka PUR najlepszą przyczepność osiąga w momencie, gdy materiał aplikowany jest na suchą, oczyszczoną i spójną powierzchnię. Nie należy więc wykonywać natrysku, gdy mamy do czynienia z wilgotną i zabrudzoną nawierzchnią, dodatkowo problemem może być jej niska porowatość. Pianka PUR nie będzie miała również dobrej przyczepności w zetknięciu z niektórymi plastikami, na przykład polipropylenem.