Zalety piany PUR przy termoizolacji poddasza
Zalety piany PUR przy termoizolacji poddasza – jest ich wiele i na szczęście piana PUR jako materiał termoizolacyjny jest coraz bardziej doceniania. Bo choć za oceanem jest uznawana za najpopularniejszy materiał izolacyjny, w Polsce wciąż próbuje przebić wełnę mineralną, która jest weteranem na rynku termoizolacji, mając wielu zagorzałych miłośników. Nie ma w tym nic dziwnego. To, co znane i przetestowane, nawet jeżeli nie jest idealne, po prostu jest sprawdzone. Warto jednak przełamać schematy, by przekonać się na własnej skórze, jakie zalety ma piana PUR przy termoizolacji poddasza.
Natrysk piany poliuretanowej na poddaszu
Odpowiednie ocieplenie poddasza ma ogromne znaczenie dla całego budynku. Przez nieocieplone poddasze może uciec nawet 30% ciepła z całego domu, co ma tragiczne skutki dla bilansu energetycznego budynku. Mieszkanie w „zimnym” domu nie tylko nie jest zbyt komfortowe, ale przede wszystkim generuje ogromne rachunki za ogrzewanie. Izolację poddasza możemy wykonać za pomocą piany PUR lub popularnej wełny mineralnej. My zdecydowanie wybieramy pianę poliuretanową.
Żeby ocieplenie poddasza pianką PUR było skuteczne, bardzo ważny jest sam natrysk pianki. Systemy natryskowe wykorzystują maszyny do natrysku, wyposażone w specjalne pistolety. Wykonawca dostarcza jedynie półprodukt, zaś składniki mieszają się dopiero w agregacie. Ogromne znaczenie dla efektu końcowego ma zatem samo wykonanie izolacji. Praca z pistoletem do natrysku wymaga wprawy i doświadczenia. Tylko to zagwarantuje nam solidnie wykonane ocieplenie poddasza pianką i wyeliminowanie ryzyka tworzenia się mostków termicznych. Co ciekawe, zaizolowanie 100m2 poddasza to zaledwie 8 godzin pracy dla wprawionej ekipy. I tu właśnie przechodzimy do tego, jakie są zalety piany PUR przy termoizolacji poddasza.
Najważniejsze zalety piany PUR przy termoizolacji poddasza
- Niższe rachunki za ogrzewanie – biorąc pod uwagę długą listę zalet, ale przede wszystkim wad tradycyjnych materiałów termoizolacyjnych, można śmiało stwierdzić, że piana nie ma sobie równych, jeżeli chodzi o korzyści wykorzystania jej podczas ocieplania poddasza. Jedną z nich niewątpliwie jest obniżenie rachunków za ogrzewanie. Piana PUR znakomicie wnika w najtrudniej dostępne miejsca. Dzięki temu na powierzchniach nie powstają mostki termiczne, a więc ciepło nie ucieka już przez newralgiczne punkty w domu. Latem z kolei gorące powietrze nie przedostanie się tak łatwo do środka. Co ważne, dotacje unijne przewidują dofinansowania do izolacji domu poliuretanem.
- Szybkość montażu – pianka poliuretanowa aplikowana jest za pomocą natrysku przez specjalną maszynę i pistolet do natrysku. Dla wykwalifikowanej ekipy to zaledwie kilka godzin pracy. Precyzyjna izolacja pianką dociera w najtrudniej dostępne miejsca. Ten rodzaj izolacji szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku skomplikowanej konstrukcji dachu z wieloma skosami i załamaniami. Odkurz poliuretanu, utrzymuje się zaledwie 24 godziny. Po upływie tego czasu, możemy przystępować do dalszych prac.
- Lekkość izolacji – piana PUR mimo tego, że pęcznieje nawet 100 krotnie osiadając na danej powierzchni, jest niesamowicie lekka. Nie obciąża zatem konstrukcji budynku.
- Trwałość – pianka poliuretanowa nie zmienia przez lata swojej struktury. Jest odporna na uszkodzenia, działanie czynników chemicznych, czy wilgoci oraz szkodników. Jest również odporna na nacisk (wersja zamkniętokomórkowa).
- Niska nasiąkliwość – piana PUR ma nasiąkliwość na poziomie zaledwie 2%. To w połączeniu ze zjawiskiem adhezji powoduje, że piana jest całkowicie odporna na powstanie pleśni i grzybów. Jest to szczególnie ważne, jeżeli ocieplamy drewniane elementy dachu lub poddasza. Poliuretanowa otulina chroni drewno przed szkodliwym działaniem wilgoci i czasu.
- Bezpieczeństwo – poliuretan jest całkowicie obojętny dla środowiska i organizmów żywych. Nie wchodzi w reakcje chemiczne, nie wytwarza szkodliwych substancji, ani pyłów. Jest wręcz polecany dla alergików i osób zmagających się z problemami układu oddechowego.
zobacz również: