Ocieplenie sufitu w domu
Ocieplenie sufitu w domu to bardzo ważna kwestia. Odpowiednia izolacja termiczna znacząco wpływa nie tylko na komfort domowników, ale przede wszystkim na koszty utrzymania budynku. Wielu inwestorów zapyta zapewne, odpowiednia izolacja, czyli jaka? Taka, która skutecznie stłumi wszelkie dźwięki i hałasy, która będzie posiadała niski współczynnik przewodzenia ciepła oraz nie zmieni swojej struktury przez lata. Wszystkie te cechy spełnia izolacja pianą PUR. Czy możemy zatem ocieplić sufit pianą PUR? Jak ocieplić sufit oraz jakie rodzaje sufitów wyróżniamy?
Czym jest sufit?
Sufit jest dolną, widoczną z pomieszczenia częścią stropu. Sufit najczęściej wykończony jest tynkiem lub innego rodzaju wykończeniem. Drugim bardzo popularnym i często spotykanym rodzajem sufitu jest sufit podwieszany. Jest to sufit o lekkiej konstrukcji, umieszczony poniżej stropu, tworząc dzięki temu specjalną przestrzeń na instalacje. Bywa też montowany ze względów czysto wizualnych, na przykład, żeby pomniejszyć i optycznie obniżyć zbyt wysokie pomieszczenie. Wyróżniamy następujące rodzaje sufitów podwieszanych:
- Mineralne miękkie
- Mineralne twarde
- Drewniane
- Metalowe
- Sufit napinany
Czym ocieplić sufit?
Tak jak pisaliśmy wyżej, sufit jest dolną, widoczną częścią stropu. Każdemu zależy zatem na tym, by był odpowiednio zabezpieczony – nie przepuszczał zimna oraz żeby cała konstrukcja nie pękała. Można powiedzieć, że sufit odpowiada za wrażenia wizualne, a całą odpowiedzialność bierze na siebie jego górna część, którą jest strop. To właśnie tam wykonujemy izolacje. Najlepszym materiałem do ocieplenia sufitu w domu, który nie zmienia swoich właściwości z biegiem lat oraz znakomicie tłumi dźwięki i eliminuje możliwość powstawania mostków termicznych, jest piana PUR. Systemy natryskowe są niezwykle trwałe. Natryskiwany poliuretan tworzy na powierzchni swojego rodzaju otulinę, odporną na czynniki chemiczne, pleśnie i grzyby. W związku z właściwościami piany PUR, ocieplając sufit – strop nawet ten drewniany, mamy gwarancję, że drewno nie będzie pracować i nie będą tworzyć się nieestetycznie wyglądające na suficie pęknięcia. Poliuretan chroni drewno i wzmacnia całą konstrukcję. To jednak nie wszystko. Poliuretan jest również nienasiąkliwy, dlatego świetnie sprawdzi się także w przypadku sufitu, który w swojej górnej części wykonany jest z betonu. Wełna mineralna położona na świeżo wykończony sufit może pochłonąć całą wilgoć, momentalnie tracąc swoje właściwości.
Jak ocieplić sufit?
Wiemy już, jak ważne jest ocieplenie sufitu w domu i czym to zrobić. Pozostaje zatem pytanie – jak? Sufitu nie ocieplamy od jego dolnej strony, czyli tej widocznej z pomieszczenia. Izolację natryskową i każdą inną wykonuje się od góry, czyli od strony stropu, o czym pisaliśmy już w poprzednich artykułach. Pianą PUR możemy ocieplić zarówno sufit, posiadający górną część wykonaną z drewna, jak również z betonu. W obu przypadkach poliuretan sprawdzi się idealnie, oblepiając skutecznie powierzchnie. My z kolei będziemy widzieli jedynie równą, estetycznie wyglądającą powierzchnię dolnej części stropu, czyli sufit wykończony tynkiem lub innym materiałem wykończeniowym. A jak wygląda kwestia izolacji, jeżeli posiadamy sufit podwieszany?
Ocieplenie sufitu podwieszanego, czyli ocieplenie sufitu od wewnątrz
Ocieplenie sufitu od wewnątrz wykonuje się w przypadku sufitów podwieszanych. Co ważne, jeżeli posiadamy sufit podwieszany międzykondygnacyjny, nie musimy wykonywać izolacji. Po obu jego stronach występują zbliżone temperatury. O ocieplaniu sufitu myślimy zatem wyłącznie w przypadku domów parterowych.
Sufit podwieszany posiada pustą przestrzeń nad sufitem. Owa przestrzeń sprzyja na przykład rozprzestrzenianiu się dymu podczas pożaru. Aby temu zapobiec, poleca się ocieplenie sufitu od wewnątrz. Zapełniając pustkę pianą PUR, ograniczmy dostawanie się dymu do innych pomieszczeń. Druga ważna kwestia dotycząca sufitów podwieszanych, to akustyka. Brak izolacji wewnątrz sufitu podwieszanego, sprzyja rozchodzeniu się wszelkich dźwięków po pomieszczeniach, w których się znajduje. Izolacja poliuretanem pomoże skutecznie wyciszyć przestrzeń. Jeżeli posiadamy sufity podwieszane w kuchni lub łazience, materiał izolacyjny narażony jest na stały kontakt z wilgocią. Ocieplenie sufitu w domu pianą PUR, a szczególnie w tych właśnie pomieszczeniach, zniweluje negatywnie działanie wilgoci. Poliuretan jest bowiem materiałem nienasiąkliwym i totalnie na wilgoć niewrażliwym.
zobacz również: