Ekologiczny i oszczędny dom — piana PUR i fotowoltaika

Ekologiczny i oszczędny dom, oznacza nowoczesny budynek, wykorzystujący innowacyjne technologie, takie jak izolacja pianką PUR i fotowoltaika. Zarówno prawidłowa termoizolacja, jak również panele, pozyskujące energię elektryczną z promieni słonecznych to sposób na duże oszczędności, ale przede wszystkim modne ostatnio życie w zgodzie z naturą. Aplikacja piany PUR powoduje, że w domu nie jest już potrzebne intensywne grzanie za pomocą węgla, czy gazu, a panele fotowoltaiczne, pozyskują energie, nie wytwarzając przy tym żadnych szkodliwych substancji. Aby nasz dom był ekologiczny i oszczędny należy mieć na uwadze, że piana PUR i fotowoltaika, to rozwiązania, które bezpośrednio na siebie oddziaływają. Jaki wpływ izolacja z piany poliuretanowej ma na fotowoltaikę i jej opłacalność?

Fotowoltaika — opłacalność i zwrot kosztów

Fotowoltaika to rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Inwestorzy decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych, by wytwarzać własny prąd i zyskać niezależność. Słońca w końcu nigdy nie zabraknie, w przeciwieństwie do innych surowców, wykorzystywanych do ogrzewania domów, takich jak na przykład węgiel, który bądź co bądź jest coraz droższy. Jako że fotowoltaika jest przyjazna dla środowiska, dostępne są różnego rodzaju dofinansowania na jej montaż. Oczywiście ostateczna cena systemu zależy od zapotrzebowania gospodarstwa domowego na prąd, czyli od wielkości systemu, ale przeważnie przyjmuje się, że koszt inwestycji zwraca się po 5 do 10 lat. To, co jest później, jest już czystym zyskiem. Co można zrobić, żeby inwestycja w fotowoltaikę była jeszcze bardziej opłacalna, a koszt zwrócił się szybciej?

wymiana wełny na pianę pur

Piana PUR i fotowoltaika — opłacalność inwestycji

Każdy, kto bierze się teraz za budowę, chce, by dom był ekologiczny i oszczędny. Decydujemy się zatem na porządną izolację, by wyeliminować konieczność intensywnego grzania oraz nowoczesne rozwiązania, takie jak fotowoltaika.

Opłacalność fotowoltaiki zależy od kilku czynników, między innymi jej prawidłowego montażu oraz doboru odpowiednich ogniw fotowoltaicznych. Jeżeli jednak podstawowe kryteria podczas budowy domu, nie zostaną spełnione, czyli okna lub drzwi nie będą szczelne, a izolacja termiczna będzie słaba, to system fotowoltaiczny nie przyniesie oczekiwanych efektów. Uciekanie ciepła z budynku ma negatywny wpływ na efekty pozyskiwane dzięki panelom. Aby dom był oszczędny i fotowoltaika przynosiła jak najlepsze rezultaty, należy zadbać o jak najlepszą termoizolację budynku. Podstawową kwestią jest izolacja dachu, stropu oraz fundamentów, a najlepszym materiałem jest piana poliuretanowa.

fotowoltaika - instalacje fotowoltaiczne

fot. pixabay.com | cc-0 | Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu domu.

 

Piana PUR to materiał, który eliminuje ryzyko powstania mostków termicznych, nie chłonie wilgoci oraz zabezpiecza cały budynek przed powstawaniem pleśni, oraz grzybów. Dzięki temu, że pianka aplikowana jest za pomocą natrysku specjalnymi maszynami, jest w stanie wejść w każdą, nawet najmniejszą szczelinę, co powoduje, że izolacja jest niezwykle szczelna i trwała. Izolacja pianą jest w stanie zmniejszyć w znacznym stopniu rachunki za ogrzewanie, a jej właściwości nie zmieniają się przez długie lata. Jeżeli planujemy montaż fotowoltaiki, należy zatem zacząć od dokładnego sprawdzenia kondycji budynku i ewentualnej termomodernizacji, by panele fotowoltaiczne przynosiły wymierne korzyści.

zobacz również:

ocieplanie pianą czy wełną