Czym ocieplić dach w oborze?

Czym ocieplić dach w oborze, by ta spełniania swoje funkcje i zapewniała odpowiednie warunki do uprawy bydła? To jedno z najważniejszych pytań ponieważ izolacja ma za zadanie nie tylko docieplenie budynku, ale również utrzymanie warunków, które pozwolą na hodowlę zwierząt. Każde z pomieszczeń inwentarskich wymaga innego podejścia i nieco innego rodzaju izolacji.

Ocieplenie obory – jaki materiał wybrać?

Docieplenie budynków inwentarskich, dlaczego jest tak ważne?

Kluczowym czynnikiem, który decyduje o tym, czy budynek może pełnić funkcję obory bądź chlewni jest odpowiednia temperatura wewnątrz i utrzymanie jej w ten sposób, żeby w lecie nie było zbyt gorąco, a latem zimno.

Aby zwierzęta mogły zamieszkać w pomieszczeniach inwentarskich takich jak kurnik, obora, chlewnia, czy indyczarnia muszą więc spełniać odpowiednie standardy temperaturowe. Temperatura odpowiednia dla świń w przypadku chlewni to 18 – 21 stopni przez cały rok, ale dla obory i zwierząt takich jak krowy mleczne to już od 8 do 15 stopni. Właśnie dlatego jednym z najważniejszych czynników jest izolacja termiczna. Uzyskanie jak najlepszych warunków z punktu widzenia inwestora wiąże się ze zdrowym chowem zwierząt i lepszymi zyskami.

ocieplenie obory, izolacje chlewni, kurników, chłodni, silosów

Jaki materiał wybrać do izolacji obory i jej dachu?

Jaki materiał wybrać do izolacji obory? Najlepszym materiałem termoizolacyjnym do ocieplenia obory i jej dachu zdecydowanie jest pianka poliuretanowa, zwana pianką PUR. Zastosowanie piany podczas izolacji obory pozwoli na spełnienie wszystkich warunków sanitarnych jakie obora musi spełniać. Z dwóch dostępnych rodzajów piany wybieramy piankę PUR zamkniętokomórkową. Zaaplikowana na dach obory bądź na dach i ściany nie nasiąka wodą oraz likwiduje możliwość powstania grzybów i pleśni. Co ważne, zaizolowaną powierzchnię można myć myjką wysokociśnieniową co jest bardzo wygodnym dla właściciela budynku rozwiązaniem.

Docieplenie obory pianką PUR

Pianka poliuretanowa posiada idealnie właściwości jeżeli chodzi o izolację obory. Jest całkowicie nienasiąkliwa co sprawia, że wilgoć wytwarzana przez zwierzęta(odchody, poidła, para wodna) nie wpływa negatywnie na żywotność pianki oraz jej właściwości. Nawet jeżeli wilgoć w oborze wyniesie 85% w żaden sposób nie wpłynie to na izolacje pianką PUR. Za izolacją obory i jej dachu pianką przemawia jeszcze jedna ważna zaleta tego materiału, mianowicie jest on całkowicie nieszkodliwy dla zwierząt żyjących w budynku. Pianka nie wytwarza substancji szkodliwych, czy gazów. Poprzez nienasiąkanie wodą pianka również nie zmienia swojej struktury i pozostaje cały czas materiałem niezwykle lekkim i nie obciąża konstrukcji dachu, czy ścian.

Izolacja i ocieplenie obory – tylko pianka PUR

Czym ocieplić dach w oborze? Odpowiedź jest tylko jedna: pianką poliuretanową. Jest to stosunkowo tani, a z pewnością bardzo szybki sposób na izolacje obory i innych pomieszczeń inwentarskich. Mówi się, że jeden dzień wystarcza na zaizolowanie kilkuset metrów kwadratowych powierzchni. Potem już tylko 24 godziny, aby materiał wysechł i zniknął opad i obora jest gotowa na przyjęcie nowych mieszkańców. Pianka PUR posiada wysokie właściwości adhezyjne – możemy nakładać ją na każdy rodzaj powierzchni. Co więcej, natrysk piany pozwala na dokładne wypełnienie najmniejszej szczeliny i idealną izolację nawet najbardziej skomplikowanej konstrukcji. Aby zapewnić najlepsze warunki dla krów mlecznych wybierz pianę poliuretanową. Obora przez cały rok utrzyma odpowiednią temperaturę oraz idealny mikroklimat.

Sprawdź naszą ofertę – izolacje w rolnictwie

ocieplenie obory