Pianowanie poddaszy – docieplenia pianką PUR
Pianowanie poddaszy – jak ocieplić poddasze? Solidne i skuteczne, to dwa najważniejsze określenia. Badania udowadniają bowiem, że przez źle lub w ogóle nieocieplone poddasze może uciec nawet 35% ciepła z całego domu. Wiąże się to nie tylko z obniżonym komfortem życia, ale przede wszystkim z wysokimi rachunkami za ogrzewanie.
Można tego uniknąć, wystarczy zadbać o odpowiednią izolację. W polskich domach poddasze w większości przypadków pełni funkcję mieszkalną. Znajdują się tam sypialnie, pokoje dzieci, łazienka. Jeżeli dach jest odpowiednio docieplony, latem na poddaszu będzie chłodno, a zimą ciepło. Ponadto w niezawilgotniałej izolacji nie będą rozwijały się pleśnie, a pomieszczenia będą miały korzystny mikroklimat. Jak widać, to jak ocieplić poddasze to zatem bardzo ważna kwestia i warto zastanowić się nad tym dłuższą chwilę, a przede wszystkim wybrać odpowiedni materiał.
Jak ocieplić poddasze?
Ocieplanie poddasza i przygotowanie do tej czynności wygląda inaczej w dwóch przypadkach: gdy stawiamy nowy dom i gdy docieplamy starą konstrukcję. W przypadku stawiania nowego domu od podstaw nie ma tu wielkiej filozofii. Wybieramy ekipę odpowiedzialną za izolację poddasza oraz materiał, z jakiego będziemy korzystać, a wykonawca sam podpowie nam, w którym etapie budowy domu, można przystąpić do izolacji. Gdy nadejdzie odpowiedni moment, firma przyjeżdża, dociepla i izolację mamy gotową. Zgoła inaczej sytuacja wygląda, gdy chcemy ocieplić poddasze w starym domu.
Zanim zdecydujemy się na termomodernizację starego poddasza, musimy na początku ocenić stan faktyczny poszczególnych elementów konstrukcji. Po pierwsze, oceniamy stan więźby dachowej. W tym przypadku konieczna jest opinia fachowca odnośnie do stanu technicznego więźby, wytrzymałości stropu, a także wysokości strychu. Jeżeli okaże się, że więźba jest uszkodzona, na przykład spękana lub przegniła, konieczna będzie wymiana krokwi. Zatem, jeżeli zastanawiamy się jak ocieplić poddasze w przypadku domu, który ma już kilka lat, najpierw poprośmy o opinię eksperta. Następna kwestia to materiał, którym zdecydujemy się ocieplić poddasze.
Pianowanie poddaszy – izolacje natryskowe pianką
Pianka poliuretanowa to stosunkowa nowość na polskim rynku. Dzięki swym właściwościom zdobywa jednak coraz więcej zwolenników. Jest to materiał, który idealnie nadaje się zarówno do docieplania starych, jak i izolacji nowo powstałych budynków. Zresztą nie tylko budynków mieszkalnych, ponieważ pianka PUR to materiał stosowany również w rolnictwie i przemyśle, gdzie bardzo doceniane są jego znakomite właściwości. Pianka to absolutnie materiał bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Nie niesie ze sobą żadnego niebezpieczeństwa.
Może być za to przeszkodą dla typowego bohatera w swoim domu, bowiem aplikacje piany może wykonywać jedynie specjalista. Dzieje się tak, ponieważ pianka podczas aplikacji pęcznieje nawet 120-krotnie. Wyobraźmy sobie sytuacje, gdy dostaje się do oka. Właśnie dlatego, gdy zobaczymy na swojej budowie ekipę w kombinezonach, nie powinno nas to dziwić. Ponadto odkurz piany, opada po 24 godzinach, przez ten czas lepiej nie zaglądać na poddasze. Po tym czasie piana staje się całkowicie obojętna dla zdrowia.
Dodatkowa zaleta pianowania poddasza, to bardzo szybki czas pracy. Standardowe poddasze dociepla się zaledwie w kilka godzin. Ponadto pianka dzięki swojej znikomej wadze, nie obciąża konstrukcji oraz zajmuje bardzo mało miejsca. To jeszcze nie koniec zalet pianki poliuretanowej, która nanoszona jest za pomocą agregatów do piany PUR. Zastosowanie tego materiału eliminuje powstanie zjawiska kondensacji pary wodnej oraz mostków termicznych. Pianka bowiem idealnie wnika w każdą, nawet najmniejszą szczelinę oraz co najważniejsze, nie zmienia swojej struktury z biegiem lat. Wyklucza również pojawienie się pleśni i grzybów.
Pianowanie poddaszy, jak wygląda i ile kosztuje izolacja natryskowa?
Natrysk piany PUR wydaje się prostą i nieskomplikowaną czynnością. I tak jest w rzeczywistości, o ile zajmują się tym profesjonaliści. Proces izolacji pianą polega na rozpylaniu jej specjalnym aparatem, który wystrzela pianę w miejsce docieplanego elementu. Po aplikacji piana pęcznieje i natychmiastowo zastyga. Jak ocieplić poddasze? Przed przystąpieniem do pracy należy zabezpieczyć otwory okienne i inne elementy, na które piana nie może zostać zaaplikowana. Następnie oczyszcza się i wysusza poddasze. Potem instaluje się kotwy, na których zostaną zawieszone płyty kartonowo — gipsowe po położeniu izolacji.
Piankę PUR można aplikować bezpośrednio na membranę i deskowanie, a prace postępują bardzo szybko. Sam natrysk wykonuje się od dołu do góry, zaczynając od krokwi. Piana pęcznieje w błyskawicznym tempie, tworząc szczelną izolację. Na końcu uszczelnia się kanały wentylacyjne i okna. Jeżeli chodzi o minimalna warstwę, wynosi ona 15 cm, ale przeważnie na poddaszu powinna wynosić 18 cm. Wykonawcy starej daty stosują dodatkowo folię paro przepuszczalną, jednak nie jest to konieczne. Inwestor może, więc jedynie koordynować pracę i podziwiać efekt.
Ile kosztuje pianowanie poddaszy?
Zastanawiając się nad tym, jak ocieplić poddasze bardzo ważną kwestią jest cena. W przypadku pianki poliuretanowej najczęściej wymagane jest spotkanie z inwestorem w celu oceny stopnia trudności i faktycznej wielkości izolacji.
Pianę PUR stosuje się również w przypadku bardzo skomplikowanych konstrukcji dachowych, ponieważ jako jedyny materiał jest w stanie idealnie uszczelnić dach. Składowe ceny za izolację poddasza są nieco inne niż w przypadku materiału, jakim jest wełna. Na cenę ma wpływ rodzaj piany, jaki wybierzemy, wartość maszyny oraz miejsce izolacji. Sama robocizna nie kosztuje wiele, ponieważ natrysk trwa bardzo krótko. Przykładowo, pianowanie poddaszy Lublin to koszt nawet od 45 zł za m2.
Pianowanie poddaszy – skontaktuj się z nami w sprawie wyceny izolacji natryskowej poddasza