Pianka poliuretanowa
Pianka poliuretanowa, zwana inaczej pianą PUR to obecnie najlepszy materiał służący do termoizolacji budynków. Pojawiła się stosunkowo niedawno jednak dzięki świetnym właściwościom, szturmem zdobywa rynek. Pianka poliuretanowa powstaje na skutek połączenia dwóch substancji — żywicy i utwardzacza. A dokładniej, składników pozyskiwanych z ropy naftowej zwanych izocyjanian i poliol. Gdy składniki te wraz z innymi komponentami, w tym katalizatorami połączą się podczas reakcji chemicznej, powstaje pianka PUR.
Pianka PUR odznacza się świetnymi parametrami termoizolacyjnymi oraz akustycznymi. Poza tym jest niezwykle wytrzymała i odporna na grzyby i pleśnie. Świetnie znosi obciążenia i bardzo wysokie oraz bardzo niskie temperatury. Co ważne, z biegiem czasu nie zmienia swoich właściwości. Przez to ma bardzo szeroki zakres zastosowań: od ocieplania fundamentów, stropów, dachów każdego rodzaju po izolację budynków przemysłowych i inwentarskich.
Pianka PUR zamkniętokomórkowa
Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa to rodzaj pianki posiadający w swej strukturze 90% zamkniętych komórek gazu. Jest twarda i sztywna, a izolacja bezspoinowa. Ma zdolność do termoizolacji i hydroizolacji. Dzięki swej twardości jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne. Zimą chroni budynki przed utratami ciepła, a latem przed nadmiernym nagrzewaniem się. Pianka PUR zamkniętokomórkowa jest również całkowicie odporna na wilgoć. Jest nienasiąkliwa i chroni przed powstawaniem pleśni i grzybów. Cechuje się poza tym znakomitą przewiewnością, eliminując straty energii.
Właściwości pianki PUR zamkniętokomórkowej sprawiają, że jest to jedyny taki materiał na rynku. Nadaje się idealnie do izolacji budynków inwentarskich poprzez zapewnienie dobrego mikroklimatu w pomieszczeniach, czy przemysłowych oraz budynkach prywatnych. Pianką zamkniętokomórkową wykonuje się izolację fundamentów, czy ścian.
Pianka PUR otwartokomórkowa
Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa dzięki swoim właściwościom staje się powoli najpopularniejszym materiałem termoizolacyjnym na rynku, wypierając wełnę. Piankę otwartokomórkową stosuje się najczęściej do izolacji dachów i poddaszy. Mają na to wpływ dwa, bardzo ważne czynniki. Pierwszy to wysoka paro przepuszczalność pianki oraz znakomite właściwości termiczne, drugi to sposób, w jaki nanoszona jest piana PUR. To właśnie sposób jej nanoszenia jest ogromną zaletą i ułatwieniem. W przypadku bardzo skomplikowanych konstrukcji dachowych, izolacja tradycyjnymi metodami mogłaby okazać się bardzo pracochłonna i mało efektywna.
Wiele godzin docinania materiału w dalszym ciągu może powodować niedokładną izolację i mostki termiczne. W takim przypadku najlepiej zdecydować się na izolacje pianką poliuretanową. Dzięki wysokiej paro przepuszczalności, elementy dachu nie ulegają zawilgoceniu. Dodatkowa zaleta to bardzo szybka realizacja. Docieplenie poddasza to kwestia zaledwie kilku godzin.
Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa czy zamknięto komórkowa?
Pianka PUR zamkniętokomórkowa różni się znacznie właściwościami od pianki otwartokomórkowej. Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego rodzaju piany, najważniejsze jest określenie tego, gdzie dana izolacja ma występować. Obie pianki są świetnym materiałem do izolacji. Kwestia określenia miejsca pozwoli na wybór odpowiedniej.
Maszyna do piany poliuretanowej
Maszyny do pianki poliuretanowej muszą być produktem najwyższej jakości. To wykonawca izolacji bierze na siebie całą odpowiedzialność za wykonaną usługę oraz powstały produkt. Na rynku spotkać można maszyny do piany poliuretanowej różnych producentów. Najtańsze są te chińskie jednak w przypadku tak dużej odpowiedzialności chyba lepiej nie ryzykować. Poza maszynami chińskimi spotykamy również hiszpańskie i tureckie. Tureckie maszyny do pianki PUR to polecany przez nas wybór.
Marka Pusmak gwarantuje bezawaryjność oraz wspaniałe parametry maszyn. Długie węże ułatwiają pracę na poddaszach, a duża wydajność pozwala kończyć pracę bez dodatkowego uzupełniania materiału.